ВИСТУП на ПЕРШОМУ ЗАСІДАННІ ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ КИЇВ СМАРТ СІТІ

 

 

1)  Затвердження Концепціі Київ смарт сіті.

 

В жовтні минулого року Концепція Київ смарт сіті була презентована на Форумі Київ смарт сіті. Вона стала результатом роботи стратегічної групи за участю 16 експертів та пропозицій волонтерів (були проведені 3 стратегічні сесіі) — на яких були присутні більше 200 представників громадських організацій, бізнесу та активних громадян.

Концепція була створена на основі методологіі Британського інституту стандартів.

В документі запропоноване: бачення міста як смарт сіті, яке включає в себе важливі концептуальні засади смарт сіті, які відрізняють смарт сіті мсіта від міст, які займаються впровадженням електронних сервісів чи процесами автоматизаціі. Це:

 

Перший компонент концепціі та візіі міста — КИЇВ повинний стати Іноваційний містом - націленість на створення іноваційної екосистеми міста (тобто поєднання іноваторів (винахідників), інкубаторів, венчурного бізнесу та інститутів інтелектуальної власності) у випадку смарт сіті пронується створення (смарт сіті хабу, дослідницькі лабораторі], інкубаторів відкритих данних, освітніх центрів та смарт сіті школи + іноваційної освіти (як по формі так і по змісти), ком’юніті центри з смарт сіті та урабістичною тематикою, лабораторіі для прогнозування та передбачення та інше).

Іноваційна екосистема повинна включати в себе найменше – три компоненти – освіта/дослідження, продукування (зрощування) іновацій та вивід їх на ринок — бізнес. Це є необхідним компонентом для перетворення міста в смарт сіті (особливо в умовах 4 промислової революціі чи 5-6 технологічного укладу, які зараз піднімаються).

Іноваційна екосистема дозволяє місту стати більш конкурентоздатним. У Києва є такі стартові умови – наявність значної кількості освітніх центрів, середовіще для іновацій (коворкінги та перші інкубатори), 90 тис. зарєстрованих IT-аутсорсерів. Фактично концепція пропонує розвивати економіку міста навколо іновацій.

            ДРУГИЙ НАПРЯМОК — Вкрай важливим, що підкреслювали більшість волонтерів ініціативи та виявило опитування є питання трансформаціі управління містом.

Справа в тому, що смарт сіті підхід це не лише питання запровадження е-сервісів, але й якісної зміни управління

Стратегічний підхід до смарт сіті – тобто коли проблеми вирішуються завдяки підвищення рівня управлінського, технологічного. Це означає пошук рішень, новий дизайн та реінжиніринг процесів поряд з технологічними рішеннями. Що ЦЕ?

1)   Міькі дані – організація збору даних повинна стати центром перетврення міста в смарт сіті і основою для впровадження і розробки нових управлінських процесів, моделей та функцій (ТЕ що не може бути виміряно – тим не можна управляти!)

Всі смарт сіті тісно пов’язані з ІоT — без розвитку мережі вимірювальних пристроїв не можна мріяти про значну економію ресурсів в місті.

Однак ці пристрої нічого не варті без налагодженого менеджменту даних. Який надає можливість вирішити ключові пробеми міста – за рахунок більш інтелектуальних рішень на основі чітких даних. Тобто концепція пропонує розвивати менеджмент даних.

2)   Розвиток інтегрованої та відкритої IT інфраструктури міста

3)   Інтеграція управлінських систем та створення ІНТЕГРАТИВНИХ сервісів та рішень (а не просто автоматизація існуючих) – тобто запровадження принципу управлінської інтероперабельності крім технічної (протоколів).

4)   Розвиток партнерства та взаємодіі в місті між владою бізнесом та громадянами для розвитку сучасних послуг, їх покращення на основі чітких ключових показників ефективності.

ТРЕТІЙ КОМПОНЕНТ КОНЦЕПЦІІ КИЇВ СМАРТ СІТІ – без якого не обходиться жодне смарт сіті місто в світі – це залучення громадян до управління містом. Як свідчить соціологія в столиці дуже високий попит на громадську участь. Невипадково що так активно розвивається сервіс е-петицій та е-бюджетування, які вже працюють в Києві. Смарт сіті це місто розумних громадян. І тому це не лише питання розвитку е-форматів демократіі. А й як і пропонується в концепціі  створення широких можливостей для громадян приймати участь в управлінні містом. Приклади – створення спеціальних робочих груп по е-урядуванню, антикорупційна рада, відкриті данні.

В сучасних містах світу використовують будь які інструменти для залучення громадян до стратегічних процесів і розробки рішень, оцінки якості послуг і роботи чиновників

ЧЕТВЕРТИЙ КОМПОНЕНТ КИЇВ СМАРТ СІТІ КОНЦЕПЦІІ це перетворення міста в комфортне і сучасне (мова йде про якість життя і відповідність міста міжнародним стандартам які пропонується імплементувати ISO 37120) (треба розуміти, що ми сильно відстали від сучасних європейських і успішних міста світу).

Для цього були визначені ключові пріоритети – які були визначені в результатів (вільного) опитування ключових груп впливу в місті – представників департаментів КМДА, бізнесу, громадськості та IT-спільноти (в цілому 1020 анкет – для порівняння в Н’ю Йорку – було опитано при створенні Діжітал дорожньої мапи – 4040 осіб – населення міста 8.8 млн).

Це –

ТРАНСПОРТ
Е-УРЯД та ВІДКРИТІ ДАННІ

ЖКГ

БЕЗПЕКА

МЕДИЦИНА

ЯК ІМПЛЕМЕНТУВАТИ КОНЦЕПЦІЮ?

Пропонуємо концепцію прйняти і продовжити стратегічний процес

ЯК САМЕ?

1)   визначити строки закінчення стратегіі та дорожньої карти Київ смарт сіті.

2)   Залучити представників КМДА до роботи волонтерської стратегічної групи.

3)   Сформувати Білу книгу по ключовим напрямкам концепціі смарт сіті (політики) – підтримка іновацій; реформа управління в місті згідно принципів смарт управління – електронного уряду; трансформація менеджменту послуг в місті в пріоритетних сферах на основі смарт підходу та смарт рішень; про участь громадян в управлінні міста (CITY of SERVICES).

 

 

ПРО РОБОТУ З МІЖНАРОДНОЮ СПІЛЬНОТОЮ

 

Дуже важливий аспект для впровадження смарт сіті — з огляду на що у нас немає наукової, дослідницької та експертної бази достатньої для смарт сіті — потрібно звертатися до міжнародного досвіду та експертним і мережевим організаціям. А також шукати ресурси для фондування КИЇВ смарт сіті на міжнародних ринках, фондах ЄС та спеціальних програмах як то Horizon2020. Необхідно фактично СТВОРЮВАТИ ЗОВНІШНЮ ІНОВАЦІЙНУ ЕКОСИСТЕМУ НАВКОЛО КИЄВА. Місто повинно виходити на міжнародних смарт сіті середовище яке дуже активно розвивається і зростає і ставати конкуретоздатним. Нагадаю ринок для смарт сіті в світі оцінюється на наступні 5 років від 4 до 5 трлн.$ — однак доступ до цього ринку послуг та капіталів – це відповідність політик та стандартів міжнародним.

 

Навіщо нам така взаємодія:

Можливість обговорювати в міжнародному контексті і рівні такі важливі для розвитку КИЇВ СМАРТ СІТІ теми як то:

1) бізнес моделі, система закупівель і фінансування

2) стійкий і розумний транспорт, ЖКГ, медицина

3) інтегрована інфраструктура і процеси

4) інтегрований менеджмент, політика і регулювання

 

Ці теми обговорюють Мережа Європейське інноваційне партнерство про смарт сіті і міських громадах

 

ЯКІ ФОРМАТИ ВЗАЄМОДІІ:

 

1) експертний рівень CITY PROTOCOL смарт сіті і стандарти — 4) напрямок бачення — якісна трансформація системи управління в місті — framework — ISO 37120 та ISO 37101 та SCID framework (перехід до нової операційної моделі міста на основі сучасного менеджменту (KPI). Методологія CITY PROTOCOL.

 

2)   робота з міжнародним інноваційним бізнесом — Консорціум — шоурум смарт сіті або тип Crystal London

 

3) робота з локальним бізнесом в рамках розробки рішень, презентації їх рішень місту, тестування їх рішень Іноваційна міля (Велика Васильківська) – ПРОЕКТ (іноваційної зони в Києві) для запуску прототипів, проектів, та їх тестування смарт сіті рішень та технологій.

4) нові типи менеджменту та бізнес моделей – CITY PROTOCOL та КМБШ, МІМ та Берселона інститут РРР (є контакти) – в Барсі існує смарт сіті кластер.

5) робота з відкритими даними — OASC

6) розвиток інноваційної екосистеми CITIE + European Institute of Innovation and Technology’s € 100m / yr

7) Cities of services — залучення громадян до розробки міських послуг.