СТВОРЕННЯ ЕКОСИСТЕМИ ІННОВАЦІЙ В СФЕРІ ПЕРЕРОБКИ ТА УТИЛІЗАЦІІ СМІТТЯ В УКРАЇНІ

 

1)  Світова проблема сміття – міста – основні споживачі ресурсів та виробники сміття – 70% всього сміття в світі.

 

Муніципальні тверді відходи – одна з ключових проблем цивілізаціі. Українські міста не виключення.

 

Наші міста потопають у сміття. Ми всі знаємо наскільки це гострі проблеми сміття в більшості великих міст України – Львів, Київ та інших.

Навіть у ЄС де вже з 80-х років будується так зване «recycling society” – ця проблема у 4-ці найгостріших у Програмі дій щодо оточуючого середовища.

2)Як вирішити цю проблему в Україні?

Створити нову політику щодо переробки та утилізаціі сміття.

На національному рівні дуже важливе створення Стратегіі і побудова інституціональної структури щодо утилізаціі та переробки твердих відходів (найнебезпечніших) та сприяння створенню екосистеми – навчально-дослідницьких центрів та міських ініціативних груп щодо утилізаціі і переробки сміття (в рамках центрів оцінки стійкого розвитку міст). Необхідно прийняття десятирічних планів щодо утилізаціі твердих міських відходів (для міст). Важлива частина такої політики – це сприяння інноваціям в сфері переробки і утилізаціі сміття – оскільки сміття це не лише проблема, але й великі можливості і ресурси для країни – і зробити їх РЕСУРСОМ можливо лише виростовуючі інноваційні підходи і технологіі.

Необхідно будувати в містах інноваційну екосистему на основі взаємодіі:

  • Університетів
  • Дослідницьких лабораторій
  • міської влади
  • фондуючих організацій (державних та міжнародних)
  • Бізнес компаніями переробників
  • Користувачів (як з корпоративного сектору та і містян)
  • Регуляторних структур (стандартизаціі)

 

Необхідно рухатися до повноцінного (а не фрагментарного) ринку переробки та утилізаціі на основі сучасних підходів і стандартів.

Перш за все – перехід від часткового вирішення гострих проблем — до підходу, який прийнятий в ЄС –life-cycle – повного циклу в основі якого іерархія переробки сміття з перевагою зменшення варіантів виникнення сміття і зменшення споживання:

  • Попередження виникнення сміття
  • Повторне використання продукту
  • Переробка продукту
  • Переробка та компостування матеріалів
  • Відновлення енергіі
  • Заховання продукту на полігонах

Перехід до підходу Zero waste management – сутність якого у максимізаціі переробки сміття, мінімізаціі сміття, зменшення споживання та використання продуктів які можуть бути перероблені і відновленні щоб повернутися в природу або на ринок.

МІСЬКИЙ РІВЕНЬ

1) В контексті децентралізаціі і розвитку смарт сіті підходу в українських містах – виникають можливості для впровадження розумних систем переробки та утилізаціі сміття.

 Ресурсний менеджмент стає основним елементом розумного управління в містах.

Міста повинні впроваджувати принципи ефективного ресурсного менеджменту і спиратися на нові стандарти та головне впроваджувати інноваційні рішення (такі як зелені технологіі та IoT).

3) Основні гравці ринку повинні бути зацікавлені у створенні інновацій, які дозволяють системно вирішувати проблему муніципального сміття.

4) І швидкому вровадженні інноваційних рішень.

А САМЕ — Найкращій варіант для міста це пілотні проекти на основі стартапів – які можуть бути швидко впроваджені при умові створення ефективного міського ринку та коопераціі між

ВЛАДИ – МІСЬКИХ КОМПАНІЙ ПЕРЕРОБНИКІВ – СТАРТАПІВ-ДОСЛІДНИКІВ.

Це є умовою створення і запуску інноваційної екосистеми для переробки і утилізаціі сміття і вирішення проблем сміття в Україні.