ПРО ОПТИМАЛЬНУ ВИБОРЧУ СИСТЕМУ ДЛЯ УКРАЇНИ

Пару слів про оптимальну виборчу систему…. Звичайно вікриті списки (з преференціями, або регіональні) кращі на закриті або мажоритарку. Але в демократичних країнах нормально працюють всі. Питання в Україні не тільки в виборчій формулі — а в тому, заради ТОГО для чого всі ці формули існують і створюються — політичного представництва суспільних інтересів. Як найбільш адекватно представити ці інтереси?… Саме про це і повинна йти мова і у нас.
Українська виборча система і практика її застосування побудовані на принципах ексклюзивності (виключенні) більшості суспільних груп з виборчого процесу (як суб’єктів).
Чиї інтереси завжди представляюсь українські політичні партіі? Лише великого капіталу та чиновников! І від них же залежать. І всі партіі це насправді влаштовує. Бо ніхто систему представництва на рівні структурних суспільних інтересів міняти не прагне. Бажають лише інтегрувати окремих яскравих людей, яких потім «перемелюють» в свою «віру» — політичного класу обранних. Як цю систему можна змінити як не зміною виборчого закону?! Тих змін які пропонуються недостатньо.
Треба забезпечити доступ суспільних інтересів в політичний процесс і в парламент (місцеві ради). Законодавство повинно стимулювати приход нових людей. Дуже коротко щоб це могло бути:
1) зменшення виборчого бар’єру (відкрити шлюзи для оновлення складу партий та політиків)
2) зменшити суми, які витрачаються на виборчі кампаніі (щоб ії могли потягнути не лише олігархи) і виборчі застави (це вже в деяких проектах пропонується)
3) необхідність провести заборону партій, які продемонстрували антидержавні настрої (не лише КПУ, але й ПР) і взагалі прийняти Акт про патріотизм, який врегулює питания реальної політичної люстраціі.
4) впровадження тимчасово гендерної квоти, яку так і не доприйняли (не треба забувати, що голосують 63% жінок, а представництво у парламенті лише 8%). Можливо розглянути як стимулюючу тимчасову міру — квоти і їншим суспільним групам. Змусити тим самим партіі працювати з суспільними групами, а не висмикувати лише окремих людей.
5) забезпечити умови для регіонального представництва (для цього наприклад є купа формул в країнах ЄС — де у виборця є декілька голосів (і єдекілька типов мандатів — регіональні, на рівні округів та загальнонаціональні). Це якраз націлене на врівноваження представництва інтересів регіонів і для єдності країни.people-06

Материал опубликован в разделе Блог.